Bawić się przy muzyce i tańczyć lubią wszyscy bez względu na wiek, sprawność fizyczną czy umysłową. Taniec to nie tylko umiejętność stawiania kroków i ruchu ciała w rytmie muzyki, to również nauczanie form towarzyskich, takich jak przedstawianie się, przywitanie, pozdrowienie, proszenie do tańca i dziękowanie za wspólny taniec, zachowanie się przy stole i w towarzystwie innych osób. Innym pożądanym efektem nauki tańca jest nabywanie wiadomości o muzyce, rytmie, melodii oraz o kulturze narodów, skąd nauczane tańce pochodzą. Taniec w rehabilitacji spełnia też role korekcyjną postawy ciała. Wynika to z kultury i tradycji poszczególnych tańców, z ustawienia osób tańczących indywidualnie, w parze i w grupie.
W placówkach zajmujących się na co dzień osobami niepełnosprawnymi taniec jest nieodłącznym elementem terapii i integracji mieszkańców.
Stowarzyszenie Na Rzecz Potrzebujących „Wielki Grosz” przy Domu Pomocy Społecznej w Zborowie kilka lat temu postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych organizując turniej tańca, w którym uczestniczyło kilka placówek z województwa świętokrzyskiego. Jak się później okazało był to tzw. „strzał w dziesiątkę”. W tym roku odbyła się już X edycja „Wojewódzkiego Turnieju Tańca Osób Niepełnosprawnych Zborów 2024”.
16 października 2024r. w Dworze Dziekanów w Zielonkach spotkało się 80 osób niepełnosprawnych z Domów Pomocy Społecznej z Łagiewnik, Gnojna, Słupi Pacanowskiej, Świniar, Pińczowa, Bejsc i Zborowa oraz z WTZ-ów z Buska-Zdroju, Piasku Wielkiego i Gnojna wraz z opiekunami, aby zaprezentować swój talent przed szerszym gronem odbiorców.
Turniej został przeprowadzony w dwóch kategoriach tj. taniec grupowy i występy solowe. Występy były bardzo różnorodne, a każdy z nich miał ukryty przekaz. Był pociąg, który przedstawił nam tradycje taneczne różnych krajów, byli przedstawiciele epoki kamienia łupanego, panowie z deszczowej piosenki, energetyczna zumba i inne pomysłowe i ciekawe występy.
Oceny dokonywało jury składające się z zaproszonych gości, między innymi przewodniczącego Rady Powiatu - Pana Wiesława Skopa, wójta Gminy Solec Zdrój – Pana Piotra Kality, dyrektora PCPR-u – Pani Anety Chwalik, przedstawiciela Starostwa powiatowego Pana Sławomira Dalacha, oraz dyrektorów placówek – Pani Renaty Szymańskiej – Gałązki i przewodniczącej jury Pani Izabeli Galus.
Organem doradczym jury była publiczność, która oceniała występujących brawami.
Umiejętności taneczne, scenografia, stroje i ekspresja uczestników, profesjonalne podejście opiekunów wszystkich drużyn nie pozwoliło jury na wyłonienie zwycięzcy turnieju. Wszyscy zajęli ex aequo pierwsze miejsce i zostali nagrodzeni okolicznościowymi statuetkami, dyplomami oraz upominkami - „zestawami kreatywnymi”. Dodatkowo przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Skop nagrodził uczestników słodyczami.
Dodatkowym elementem, który na stałe wpisał się już do tradycji turnieju był wspólny taniec zaproszonych gości. Tym razem motywem przewodnim był utwór amerykańskiego zespołu Village People – Y.M.C.A. Wspólny taniec jest dla nas symbolem integracji z naszymi podopiecznymi. Odwracają się nasze role i to personel i goście są oceniani przez podopiecznych.
W tym roku gościliśmy placówkę ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Dąbrowicy która swoim barwnym występem rozbawiła uczestników do łez.
Oprócz występów tanecznych było też coś dla ciała - ciasto, obiad a później dyskoteka. To dobrze wykorzystany czas a także finanse.
Turniej Tańca nie odbył by się, gdyby nie środki zewnętrzne pozyskane przez Stowarzyszenie od Zarządu Powiatu Buskiego w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu „Kultura- organizacja imprez kulturalnych, wydarzeń kulturalnych, uroczystości patriotycznych o charakterze co najmniej powiatowym, mających istotne znaczenie dla kultury Powiatu Buskiego” a także wsparcia i gościnności Pana Krzysztofa Dziekana, który umożliwił nam organizację przedsięwzięcia w murach Dworu Dziekanów.