Dom Pomocy Społecznej w Zborowie jako jeden z 12 domów opieki w Polsce bierze udział w międzynarodowym projekcie realizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. W ramach projektu pt. „Poprawa stosowania antybiotyków w placówkach opieki długoterminowej poprzez zapobieganie i kontrolę zakażeń oraz zarządzanie antybiotykami – IMAGINE” w ramach programu EU4Health (EU4H).
Celem tego projektu jest zwiększenie profilaktyki zakażeń głównie układu moczowego oraz zmniejszenie nieodpowiedniego stosowania antybiotyków w tych zakażeniach poprzez wdrożenie wieloaspektowej interwencji skierowanej do pracowników opieki zdrowotnej w domach opieki. Dodatkowo celem projektu jest ograniczenie niewłaściwego stosowania antybiotyków w przypadku zakażeń układu moczowego poprzez wdrożenie wielopłaszczyznowej interwencji skierowanej do pracowników opieki w domach pomocy.
W ramach projektu w placówce przeprowadzono audyt dotyczący zasobów i procedur związanych z higieną okolicy odbytu i zewnętrznych narządów płciowych oraz obsługi założonego na stałe cewnika do pęcherza moczowego.
Zebrano informacje dotyczące dostępności kwalifikowanej opieki pielęgniarskiej, leczenia antybiotykami, przyczyn stosowania antybiotykoterapii ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń układu moczowego u osób cewnikowanych i osób bez założonego cewnika do układu moczowego.
Rejestracja antybiotykoterapii była prowadzona przez okres 3 miesięcy, od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku.
Pierwszy etap badań określił czynniki ryzyka zakażeń układu moczowego, nasilenie poszczególnych objawów choroby wśród mieszkańców domów opieki, pojawienie się niespecyficznych objawów mogących świadczyć o toczącym się procesie chorobowym.
W dniach 10-11 października 2024 odbyły się warsztaty podsumowujące pierwszy etap badań. Prowadzący zaprezentowali wyniki pierwszej rejestracji antybiotykoterapii, przedstawili program zarządzania antybiotykami oraz strategiczną rolę personelu medycznego w tym programie. Na warsztatach w sposób praktyczny na podstawie analizy przypadków uczyliśmy się właściwej oceny stanu pacjenta pod kątem objawów zakażenia moczowego.
Zaprezentowano również wyniki audytu higienicznego, poruszono temat profilaktyki zakażeń. Podczas warsztatów zaprezentowano w sposób praktyczny zasady dotyczące zakładania cewnika moczowego oraz opieki nad pacjentem z założonym cewnikiem.
Z warsztatów wyjechaliśmy wzbogacone o nowe informacje oraz materiały, które posłużą nam do edukacji personelu opiekującego się na co dzień mieszkańcami placówki. Udział w badaniach pozwoli nam zdobyć nowe doświadczenia niezbędne w pracy z podopiecznym w zakresie profilaktyki zakażeń układu moczowego oraz właściwego rozpoznawania objawów choroby u mieszkańca.