Udział w życiu społecznym oraz integracja ze środowiskiem lokalnym mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.
W ostatnich latach obserwujemy pozytywne zmiany zachodzące w świadomości społecznej, dotyczące miejsca i roli osób z niepełnosprawnością we współczesnym świecie. Zmiany te są konsekwencją rozumienia równości praw osób bez względu na ich kondycję psychofizyczną.
Mimo że dokonaliśmy znaczącego postępu w tym obszarze , to nadal jest jeszcze wiele do zrobienia. Zdarza się, że osoby z niepełnosprawnością spotykają na swojej drodze mury dyskryminacji, stygmatyzacji i marginalizacji. Powody mogą być różne; niewystarczające zrozumienie, strach przed różnicami, trudność w przełamaniu utrwalonych stereotypów i uprzedzeń.
To krzywdzące i ograniczające postrzeganie maskuje prawdziwy potencjał tych osób i minimalizuje ich rolę w społeczeństwie.
Każdy z nas, niezależnie od swojej niepełnosprawności czy jej braku, ma prawo do autonomii, udziału w życiu społecznym i wyrażania swojego zdania.
Jednakże wszystkie bariery, mogą zostać pokonane, a kluczem do tego jest wzajemne zrozumienie. Nie chodzi tutaj tylko o edukację, ale o osobiste doświadczenia, które pozwalają nam dostrzec, że niepełnosprawność nie definiuje całego człowieka, ale jest tylko jednym z aspektów jego życia.
Każde spotkanie z osobą z niepełnosprawnością to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na naukę, na zrozumienie, na budowanie społeczeństwa, które jest bardziej otwarte, akceptujące i inkluzywne.
Domy pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie przygotowują do życia w środowisku społecznym przez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu, a także poprzez poprawę kondycji psychicznej.
Wychodząc naprzeciw tym dążeniom, włączamy się w życie społeczności lokalnej poprzez udział w licznych wydarzeniach o charakterze społecznym, kulturalnym, edukacyjnym.
Korzystamy z imprez jakie oferuje GCK w Solcu Zdroju. Uczestniczyliśmy w 13 Edycji Narodowego Czytania fragmentów dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego, które było nie tylko okazją do lektury, ale również do wspólnego świętowania polskiego dziedzictwa literackiego.
W ramach rozwoju zainteresowań sztuką braliśmy udział w wernisażu wystawy prac malarskich, gdzie mieliśmy możliwość nawiązania relacji z młodymi artystami i wzajemnego przełamywania lęku.
Integracja społeczna to również okazja do aktywizacji psychofizycznej, dlatego włączyliśmy się do udziału w VIII Biegu Mikołajkowym ulicami Solca Zdroju. Wspólna rywalizacja, pokonywanie własnych słabości, uczestnictwo w grupowym działaniu były źródłem satysfakcji, radości, poczucia przynależności do społeczności.
Korzystaliśmy również z oferty warsztatów w ECB w Pacanowie; uczyliśmy się tworzyć ekologiczne herbatki owocowe, piekliśmy bułki drożdżowe, a także próbowaliśmy swoich sił w warsztatach malarskich.
W Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie, rozwijaliśmy ekologiczne postawy i uczyliśmy się segregacji odpadów.
W okresie przedświątecznym uczestniczyliśmy w warsztatach tworzenia ozdób choinkowych w fabryce bombek w Miechowie.
Często nasze wyjazdy łączymy z wyjściem do kawiarni , na pizzę, do McDonald.
Ważnym elementem jest integracja z dziećmi i młodzieżą z okolicznych szkół, poprzez okazjonalne występy (Jasełka, Dzień Babci, Dzień Kobiet, Mikołaj). Współpracujemy regularnie z wieloma placówki: Szkoła Podstawowa w Zborowie, Szkoła Podstawowa w Solcu Zdroju, Szkoła Podstawowa w Siesławicach, SOSW w Busku Zdroju, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. M. Kopernika w Busku Zdroju. Wzajemne kontakty są bezcenną lekcją tolerancji, zrozumienia, akceptacji.
Bławat Izabela
Cedzyńska Aneta