Drukuj
Odsłony: 1651

POWIAT BUSKI

herb

Mieszkanki DPS z powodu niepełnosprawności i wynikających z tego problemów w codziennym funkcjonowaniu mają ograniczone możliwości samodzielnego odwiedzania ciekawych zakątków naszego kraju. Pojawia się u nich niezaspokojona potrzeba poznawania kultury, historii, rozwijania zainteresowań turystyką, a jednocześnie potrzeba integracji społecznej. Sposobem na zaspokojenie tych potrzeb jest realizacja różnorodnych projektów organizowanych z środków własnych placówki jak i pozyskiwanych z zewnątrz.
 
Działające przy Domu Pomocy Społecznej STOWARZYSZENIE NA RZECZ POTRZEBUJĄCYCH WIELKI GROSZ   w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Kultura fizyczna, turystyka i krajoznawstwo” -  organizacja form aktywnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych będących mieszkańcami Powiatu Buskiego o zasięgu co najmniej powiatowym w postaci: wycieczek krajoznawczych, rajdów pieszych i rowerowych, spływów kajakowych – pozyskało w roku 2024 środki od Zarządu Powiatu Buskiego na realizację cyklu wycieczek „Poznajemy Polskę”. W tym roku zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą – autokarową, jednodniową do Nowej Słupi, Kałkowa oraz Krzyżtoporu.

Uczestnikami wycieczki było 25 niepełnosprawnych mieszkanek  Domu Pomocy Społecznej w Zborowie,  15 dzieci i młodzieży oraz 10 pracowników pełniących  funkcję opiekunów.

W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie interaktywnej wystawy w Parku Legend w Nowej Słupii, wizyta na zamku w Krzyżtoporze oraz sanktuarium wraz z Golgotą w Kałkowie. W naszym wyjeździe zaplanowaliśmy zwiedzanie atrakcji Bodzentyna jednak ze względu na remonty musieliśmy zmodyfikować nasz wyjazd.

Organizacja i program wycieczki dostosowany został do wieku, zainteresowań, stanu zdrowia, kondycji, sprawności fizycznej i możliwość uczestników.

Promowanie aktywnych form spędzania czasu, pozyskanie i poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego, poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach oraz społeczna integracja osób niepełnosprawnych, min. z dziećmi i młodzieżą przyczyniają się do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo w wycieczce dostarczyło mnóstwo przeżyć.

 Mieszkanki dzięki obecności dzieci i młodzieży integrują się społecznie, a uczestnicząca w wyjazdach latorośl uczy się tolerancji, empatii i wrażliwości na potrzeby innych.

Zadanie pn. VIII edycja  - Poznajemy Polskę jest komplementarne z innymi działaniami podejmowanymi przez Stowarzyszenie Na Rzecz Potrzebujących Wielki Grosz, które mają na celu poprawę funkcjonowania potrzebujących, osób niepełnosprawnych i zaspakajanie ich potrzeb w różnych aspektach.