W dniu 22.06.2016r. Stowarzyszenie Na Rzecz Potrzebujących „Wielki Grosz” przy Domu Pomocy Społecznej w Zborowie w ramach zadania publicznego zorganizowało „VIII Sobótkowe Spotkanie Integracyjne Nad Zalewem Zborów-Solec 2017”
W spotkaniu wzięło udział 120 osób niepełnosprawnych z Domów Pomocy Społecznej w Łagiewnikach, Ratajach, Słupi, Pińczowa, Bejsc, Świniar, Gnojna, Zborowa, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Gnojna oraz osoby ze środowiska z gminy Solec-Zdrój, którzy przybyli na spotkanie z opiekunami.
Uczestników spotkania powitał prezes Stowarzyszenia Janusz Malara a spotkanie otworzył w imieniu Starosty Buskiego Jerzego Kolarza członek Zarządu Powiatu Buskiego Robert Gwóźdź.
Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Pani Barbara Simon sekretarz Gminy Solec-Zdrój, Pan Andrzej Smulczyński - Dyrektor PCPR w Busku-Zdroju. Ks. Mirosław Tomasik – kapelan DPS w Zborowie, dyrektorzy i kierownicy DPS, WTZ i PCPR.
Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z techniką tłoczenia oleju przedstawioną przez Pana Mariusza Roszkowskiego z Olejarni Zagłoba w Mikułowicach oraz degustowali różne rodzaje oleju (rzepakowy, rydzowy, lniany, z dyni, ze słonecznika) z chlebem i pierożkami. Przeprowadzono konkurs z nagrodami oddzielania dyni od rzepaku.
Zgodnie z tradycją Nocy Świętojańskiej na wodę rzucono uplecione podczas spotkania wianki. Uczestnicy zaprezentowali i piosenki związane z Nocą Świętojańską a mieszkanki z DPS w Słupi jak nimfy w pięknych strojach i w wiankach odtańczyły zalotny taniec świętojański.
Na zakończenie spotkania zorganizowano zabawę taneczną bo taniec to przecież jedna z form aktywnej rehabilitacji i integracji z otoczeniem. Wszystkie grupy uczestników otrzymały podziękowania i słodkie paczki.
Poprzez organizację takich spotkań Stowarzyszenie promuje aktywne spędzanie wolnego czasu a także integruje społeczeństwo z osobami niepełnosprawnymi.
W spotkaniu pomocą służyli uczestnicy kursu „Nowe kompetencje, nowe możliwości – Młodzieżowy animator społeczno-kulturowy osób starszych” z projektu ZDZ w Kielcach.
Uczestnikom zapewniono słodki poczęstunek, napoje i obiad.
Zadanie zorganizowano przy udziale środków finansowych otrzymanych z Powiatu Buskiego i Gminy Solec-Zdrój i wsparciu z PSS „Społem” w Busku-Zdroju i Przedsiębiorstwa Wielobranżowego PRIMA ze Zborowa – (Napoje orzeźwiające i wody).