O miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie mogą ubiegać się osoby, które ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki i wsparcia. Do placówki przyjmowane są osoby niepełnosprawne intelektualnie, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego.
1. Główne punkty procedury umieszczenia osoby w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie to:
- Złożenie wniosku o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania wnioskodawcy (na terenie gminy stałego zameldowania wnioskodawcy).
- Po złożeniu wniosku pracownik socjalny Ośrodka przeprowadza wywiad środowiskowy. Zgodnie z prawem wywiad powinien mieć miejsce najpóźniej w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
- Przygotowanie wymaganych dokumentów w postaci: decyzji rentowej, emerytalnej, decyzji z KRUS, które potwierdzą dochody osoby ubiegającej się o miejsce w DPS. Jest to warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do kosztów pobytu ze środków gminy dla osób lub rodzin, które nie są w stanie pokrywać pełnych kosztów miesięcznego utrzymania w placówce. Wnioskodawca musi również pisemnie wyrazić zgodę na odpłatność za pobyt w DPS. W tym celu wymagany jest jego własnoręczny podpis na stosownym oświadczeniu, które przygotowuje pracownik socjalny.
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia uzyskane od lekarza rodzinnego. Ważną kwestią jest, żeby w treści zaświadczenia lekarz stwierdził, że zachodzi konieczność pomocy ze strony osoby trzeciej, ewentualnie, że osoba ubiegająca się o skierowanie do DPS nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga umieszczenia w placówce o profilu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
- Przygotowanie dokumentów, które poświadczać będą wysokość dochodów osób zobowiązanych do alimentacji (osób, które wspólnie zamieszkują). W pierwszej kolejności zalicza się do nich osoby najbliższe: współmałżonka, dzieci, rodziców itp. U tych krewnych również przeprowadzany jest wywiad środowiskowy.
- Jeśli ubiegający się posiada tytuł kombatancki lub był osobą represjonowaną w czasie wojny lub w okresie powojennym, również potrzebny jest odpowiedni dokument potwierdzający ten fakt.
- Po przeprowadzeniu wywiadów rodzinnych i zgromadzeniu kompletu niezbędnych dokumentów, Ośrodek Pomocy Społecznej podejmuje odpowiednią decyzję o umieszczeniu lub odmowie umieszczenia w DPS.
- Całe postępowanie w sprawie o skierowanie do DPS, począwszy od terminu złożenia wniosku do OPS, a skończywszy na jego decyzji nie powinno zająć więcej niż 30 dni. Czasami istnieją szczególne okoliczności, w których termin wydania decyzji może się wydłużyć maksymalnie do 60 dni, o czym OPS zawiadamia wnioskodawcę pisemnie. Jeśli wnioskodawca spotka się z odmową przyjęcia do DPS w ciągu 14 dni istnieje możliwość odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej, który wydał tę decyzję.
- Po wydaniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej pozytywnej dla wnioskodawcy decyzji kierującej do Domu Pomocy Społecznej dokumentacja trafia do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku Zdroju. Jeśli Dom Pomocy Społecznej w Zborowie dysponuje wolnym miejscem PCPR wydaje decyzję umieszczającą, na podstawie której wnioskodawca zostaje przyjęty do placówki.
- Gmina określa wysokość opłaty ze strony gminy za pobytu wnioskodawcy w DPS (art. 65 ustawy o Pomocy Społecznej).
2. Odpłatność za Dom Pomocy Społecznej w Zborowie
a) Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
b) Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w placówce ustala Starosta Buski i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.
c) Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu
- małżonek, zstępni przed wstępnymi,
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej , jeżeli dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % tego kryterium,
- w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i rodzinę. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą też wnosić inne osoby – niewymienione.
- osoby i gmina wymienione powyżej nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność
Podstawy prawne:
1. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2020 r. Nr 1876),
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r., poz. 734).